Alman Vatandaşlık Sınavı – Einbürgerungstest

Alman vatandaşlığı için geçilmesi gereken sınav yani Einbürgerungstest yani Alman Vatandaşlık Sınavı. Peki nedir bu Alman vatandaşlık sınavı

Einbürgerungstest – Alman Vatandaşlık Sınavı

Alman vatandaşlığı nasıl alınır diye merak ediyorsanız Einbürgerungstest hakkında biraz bilgi edinmeniz gerekiyor. Einbürgerungstest Alman vatandaşlık sınavıdır. Bu sınavda size Almanya hakkında sorular yöneltiliyor. Bu sınavda sizlere Almanya hakkında tarihi , siyasi , sosyal sorular var.

Alman vatandaslığıi alabilmek için geçilmesi gereken bir sınav .

Bu sayfamızda inebildiğim kadar detaya inip sizleri bilgilendirmeye ve kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım.

Alman Vatandaşlık Sınavı

Alman Vatandaşlığı için gereken bu sınavın içeriğinden biraz bahsedelim

 • Deutsche Bürgertest Alman vatandaşlığını tamamlamak için başarılı olmanız gereken bu sayede Almanya’daki yasal ve sosyal düzen hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızı ölçen bir sınavdır.

Toplamda 310 soru var fakat merak etmeyin Alman vatandaşlığı için bu sınava başvuranlar yalnızca 33 tane soruyla karşılaşıyor eğer 17 ve üzeri doğru cevap işaretlerseniz sınavı başarıyla geçtiğiniz anlamına geliyor.

 • 310 sorunun 17’sini doğru cevaplamak için bu sınav için yeterli bir Almanca’ya sahip olmanız gerekli
 • Bu sınav için kelime bilgisi kesinlikle çok önemli.
 • Kelime bilgisinin haricinde Almanya tarihinde olmuş önemli olaylar ve anlaşmalara göz atmanız gerekli. Sorularda muhakkak bunlarla alakalı şeylerle karşılaşacaksınız
 • Günlük kullanılan kelimeler harici bazı terimlerin anlamlarını ve ne ifade ettiklerini bilmeniz gerekli. Bu terimleri yazının ilerleyen bölümünde Türkçe karşılığı ile sıralayacağım.

Almanya’da vatandaşlık şartlarından biri olan bu sınav hakkında

Öncelikle bilmeniz gerekenlerden bir tanesi Almanya’da 16 farklı eyalet var ve bu eyaletlerden hangisinin sınavına girerseniz sorularda değişkenlik göreceksinizdir.

Her eyaletin farklı bir bayrağı vardır. Hangi eyaletin sınavına girmeyi düşünüyorsanız önceden bununla ilgili bilgi sahibi olmanızı öneririm

Yani yukarıda dediğimiz gibi Almanya tarihinde olmuş önemli olayları haricinde bilmeniz gerekenlerden bazıları da eyalet hakkında ki konulardır.

Alman Vatandaşlık Sınavı için Bilinmesi Gereken Konu Başlıkları

 • Federal devlet
 • Demografi
 • Politik sistem
 • Partiler ve Parlemento
 • Federal hükümet
 • Coğrafya ve iklim

Federal Devlet

Almanya Federal bir devlettir.
Hem federal hükümet hem de 16 eyaletin her birinin kendi yetkinlikleri vardır.Eyaletler güvenlik , okul , üniversite , kültür ve belediyeden sorumludur.

Politik Sistem

Almanya federal bir siyası yapıya hakimdir .Almanya’da bulunan 16 eyaletin (Bundesländer) kendi başbakanları , parlamentoları, ve anayasaları bulunur. Federal hükümet ile parlamento temel yasaları çıkarır ve ekonomi polikası belirlenir.

Partiler ve Parlemento

Almanya’da bulunan başlıca siyasi partiler ;

CDU – Almanya Hristiyan Demokrat Birliği – Şuan Almanya’da bulunan en büyük partidir.
CSU-Hristiyan Sosyal Birliği-CDU’nun kardeş partisidir ve 15 eyalette faaliyetleri bulunur.
SPD- Almanya Sosyal Demokrat Partisi – 19.yüzyılda kurulmuş ve Almanya’nın en eski partisidir. CDU-CSU ile birlikte şuan ki hükümeti oluşturur.
Bündnis 90-Die Grünen – Yeşiller Partisidir , Partinin önceliği çevreyi koruma ve insan haklarıdır . Nükleere karşıt tutumlarıyla bilinirler.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın

Coğrafya ve İklim

Almanya’nın iklimi bölgeden bölgeye değişmektedir.Kuzey tarafı yazları sıcak , kışları ise okyanus etkisindedir.
Doğu ve Güney ise yazları sıcak kışları ise yumuşak iklime sahiptir.

Alman vatandaşlık sınavı
Alman Vatandaşlık Sınavı Soruları ve Cevapları

Alman Vatandaşlık Sınavı ‘na girmeyi düşünüyor veya soruları görmek istiyorsanız buraya tıklayarak soruları çözebilir ve cevaplarını bulabilirsiniz.Linke tıkladıktan sonra aşağıya kaydırın ve istediğiniz eyaletin sorularını çözün.

Buraya tıklayarak ise Almanya’nın kültürel ve sosyal yapısını gösteren kanalları görebilir takip edebilirsiniz , aynı zamanda Almanca öğrenmeye çalışıyorsanız fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu