Almanca Cümleler ve Kelimeler

Almanca Mektup ve Örnek Almanca Mektup

Almanca mektup nasıl yazılır Almanca mektup yazarken nelere dikkat etmeliyiz , hangi kalıpları kullanmalıyız bunları göreceğiz bu yazımızda. Almanca mektup hemen hemen her sınavda karşımıza çıkabiliyor, Goethe sınavlarında Almanca mektup yazmamız isteniyor. Sınavlarda genellikle 2 adet konu verilir bize ve hangisi bize uygunsa onun hakkında yazmamız istenir bunu da dipnot olarak eklemiş olayım ve şimdi nasıl Almanca mektup yazılır ona başlayalım.

Almanca Mektup Giriş

Mektup girişi hitap ile başlar ve bu ikiye ayrılır. Eğer mektubu bir arkadaşımıza yazıyorsak farklı bir giriş yaparız. Örneğin:
Lieber Ozan, Hallo Ozan
Liebe Ebru, Hallo Ebru
Şeklinde bir hitap ile mektubumuza başlayabiliriz. Fakat mektubu resmi bir yere yazıyorsak, öğretmenimize, patronumuza, veya bir firmaya yazıyorsak (sen diye hitap etmediğimiz şahıslar ve kurumlar) liebe veya hallo şeklinde bir selamlama yapmamalıyız. Bunun yerine
Sehr geehrte Frau Ebru
Sehr geehrter Herr Ozan
şeklinde bir selamla yapmamız daha uygun olacaktır.

Almanca Mektup Örneği

Kendinizi Tanıtma ve Mektup Sebebi

Kime yazdığınızı belirleyip ona uygun bir hitapla Mektuba başladıktan sonra kendinizi tanıtmanız ve mektubu neden yazdığınızı belirtmeniz gerekiyor. Aşağıda birazdan bir mektup örneği göreceğiz, anlamamız için bize yardımcı olacak.

Veda Cümlesi

Almanca mektuplarda veda cümlesi yazarken aynı hitapta olduğu gibi samimiyete dikkat edilerek bir veda cümlesi seçilmelidir.
Liebe Grüße
Herzliche Grüße
Beste Grüße
Freundliche Grüße
Bunlar samimi kişilere karşı kullanabileceğimiz veda kalıplarıdır.

Siz diye hitap ettiğimiz kişilere karşı ise
Mit Freundlichen Grüßen uygun bir kalıp olacaktır.

Almanca Mektup Örneği

Sehr geehrte Damen und Herren,
vor einer Woche habe ich bei Ihnen im Internet ein Englischbuch bestellt. Das Buch sollte 14,90 Euro kosten und ich fand das sehr günstig. Heute habe ich ein Paket von Ihnen bekommen, aber leider war in dem Paket nicht das Englischbuch, sondern ein Italienischbuch! Außerdem ist dieses Italienischbuch viel teurer, es kostet 27,90 Euro. Ich bezahle das Italienischbuch nicht, weil ich es nicht bestellt habe. Bitte schicken Sie mir schnell mein Englischbuch, denn ich brauche es dringend für meine Prüfung. Das Englischbuch werde ich morgen wieder an Sie zurückschicken. Die Kosten für das Porto übernehmen Sie. Mit freundlichen Grüßen Laura Kellner

Almanca mektup örneğimizde gördüğümüz üzere bir arkadaşımıza değil resmi bir yere yazdığımız için resmi kalıplar kullandık.

Bir başka Almanca mektup örneği;

Hallo mein guter Freund
Ich habe deinen Brief gelesen. Erstens bedanke ich mich für deine Einladung. Ich schreibe diese Antwort, weil ich an deiner Hochzeit vielleicht nicht teilnehmen werden kann. Da ich eine Vorbesprechung für einen Job habe, die in der gleichen Zeit mit deiner Hochzeit stattfinden wird, muss ich dort befinden. Anderfalls verliere ich diesen Job wahrscheinlich, weil es eine wichtige Organisation ist. Könntest du mir mitteilen, wenn du offen stehst? Ich werde mit meinem Cousin an deiner Tür klingen. Er vermisst dich auch wie mich, also kommen wir mit ihm zusammen, um dir zu deinem neuen Leben zu gratulieren.
Entschuldige mich, bis bald.

Almanca diyaloglar için tıklayınız

Mektup yazarken önemli konulardan birisi dil bilgisi ve kelime bilgisidir. Kelime dağarcığınız fazla olursa eğer sizden uzun mektuplar yazmanız istendiğinde bunu yazabilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi mektubu uzatmak için yanlış dil bilgisi hataları ve yanlış kelime seçimlerinden uzak durmaktır. Sınavlarda ne kadar uzun mektup yazarsanız hata şansınızın da o kadar yükseleceğini unutmamanız gerekiyor.
Buraya tıklayarak Goethe alıştırmalarını indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu