Yabancı Dil Öğrenimi

Evde Almanca Öğrenmek

“Evde Almanca Öğrenmek mümkün mü?”
Bir çok insanın yeni bir dile başlarken soracağı sorulardan bir tanesi bu oluyor. Sorunun cevabı yalnızca kendimizde saklı, eğer yeterince çaba ve emek gösterirsek mümkün değil demek tamamıyla yanlış olur.

Vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz bu günlerde yeni bir dil öğrenmek kendimize yapabileceğimiz en güzel iyiliklerden birisi olabilir. Hem yeni insanlarla tanışma fırsat hem de yeni kültürleri tanıyabilme ayrıcalığını edinmiş oluruz. Tabi iş ve okul hayatında olacak gelişmelere değinmiyorum bile.

Neden Almanca Öğrenmeliyiz?

Şimdi gelelim “neden Almanca öğrenmeliyiz?” sorusuna, ve ardından maddeleri Sıralayalım.

1- Diğer Dilleri Daha Kolay Öğrenebilme Avantajı

Eğer Almanca öğrenirseniz diğer dilleri öğrenmek size daha kolay gelmeye başlayacaktır, çünkü bir çok Avrupa dilinin temelini oluşturur. Özellikle Almanca öğrendikten sonra İngilizce sizler için çok daha kolay bir hale gelecektir çünkü İngilizce “Almanca” temellidir ve gramer yapısı olarak benzemektedir. Bu sayede yalnızca bir dil öğrenmiş olmayacak aynı zamanda bir çok dilde de başarılı olabilmek için potansiyel sahibi olacaksınız.

2- İkinci Yabancı Dil Olarak Almanca

Almanca Dünya’da en çok konuşulan 10 dil arasında yer almaktadır ve Avrupa’da en çok konuşulan anadil Almancayken yabancı dil olarak İngilizcenin arkasından gelmektedir. Almancanın Dünya ve Avrupa’daki önemini görmüş oluyoruz. Şayet hayalinizde Avrupa planınız varsa Almancanın sizlere sağlayacağı avantaj gerçekten çok yüksek bir boyutta.

3- Bilimde Almanca

Dünyada İngilizceden sonra en çok bilimsel makale Almanca olarak yazılmıştır. Eğer Almanca öğrenirsek Almanca makaleler ile bilgilerimizi daha da ileriye taşıyabiliriz. Ayrıca Almanya kitap basımı konusunda 80 ülke arasında 6.dır burada Almancanın ne kadar aktif olduğunu görüyoruz.

Evde Almanca öğrenmek konusuna geçmeden önce kısa bir şekilde neden Almanca öğrenmemiz gerektiğini yalnızca 3 madde ile özetledim. Devam ettirmeme sebebim konudan fazla sapmamak şimdi Evde Almanca öğrenmek için neler yapmalıyız onları görelim.

Evde Almanca Öğrenmek için Neler Yapmalıyız

evde almanca öğrenmek

Evde Almanca Öğrenmek için İnternet Siteleri ve Kurslar

Öncelikle evde Almanca öğrenmek için bizim kendimize sağlam kaynaklar edinmemiz gerekiyor. Bir kurs olan Goethe-Enstitut internet sayfasında sınavlarını ve kaynak kitapları paylaşıyor. A1’den C2’ye kadar bütün seviyelerin sınavları internet sitelerinde mevcut ve bu şekilde kendimizi deneyebiliyoruz. Dilerseniz online eğitim alma şansınızda var.

Bir diğer sertifika veren kurs ise Telc‘ dir. Telc’in bizlerle paylaştığı kaynaklara da göz atmakta fayda var. Goethe ve Telc bizlere kendimizi denememiz için çok fazla sınav örneğini sitelerinde paylaşmışlar. A1’den C2’ye kadar öğrendiğiniz bilgileri test edebilir ve hatalarınızı görüp düzeltebilirsiniz.

Ayrıca bu kursların verdiği sertifikalar uluslararası geçerlidir eğer isterseniz sınavlarına bir ücret karşılığı girip uluslararası geçerli bir sertifika alabilirsiniz.

Sosyal Platformlar ve Programlar ile Evde Almanca Öğrenmek

evde almanca öğrenmek
Applicationlar ile evde Almanca öğrenmek

Telefonlarınıza indireceğiniz bazı appler ile sürekli Almanca bilgiler edinebilir ve başka insanlarla Almanca konuşabilirsiniz. Memrise, Buusu ve dil öğrenmek için detaylı bir şekilde anlattığım yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu sayede günün her vaktinde istediğiniz yerde yabancı dil öğrenmek için vakit harcayabilirsiniz.

Bir diğer platform ise Youtube.
Youtube’da bir çok Almanca içerik üreten kanal var ve dil öğrenmeye yönelik kanalları sizler için derledim. Youtube’da izleyeceğiniz videolar ile hem Alman kültürünü tanımış hem de Almanca bilginizi ilerletmiş olacaksınız. Unutmayalım ki bir dili öğrenmek için o dilin kültürünü öğrenmekte bizlere fazlasıyla yarar sağlar.

Evde Almanca öğrenmek için en iyi Youtube kanallarını görebilirsiniz.

Youtube’dan bahsedip Netflixten bahsetmemek olmazdı. Almanca diziler bizlere fazlasıyla yarar sağlayacaktır. Hem duyduğumuzu anlamayı hem de kelime haznemizi oldukça geliştirir. En iyi Almanca dizileri derlediğim yazının linkini de buraya bırakmadan önce yazının içerisinde Netflix ile nasıl daha kolay ve hızlı dil öğrenileceğini anlattığımı belirtmemde fayda var. Almanca öğrenmek için en iyi 5 dizi.

Evde Almanca Öğrenmek için Kitaplar

evde almanca öğrenmek için ne yapılabilir

Eğer bir dile yeni başlıyorsak o dilin hikaye kitapları bizler için çok güzel kaynaklardır. Çocuklar için yazılan hikaye kitapları ile bir çok kelimeyi öğrenebiliriz. Ayrıca çocuklar için yazıldığı için ağır bir dil ile karşılaşmayız. Böylece sıfırdan başladığımız dil için güzel bir temel oluşturabiliriz. Hem de bilmediğimiz bir çok kelimeyi öğrenmiş oluruz. Yeni bir dile başladığımda mutlaka o dildeki çocuk kitaplarını başladığımda okurum, sizlere de tavsiye ediyorum.

Goethe-Enstitut ile çocuklar için hazırlanmış alıştırmalara ve öğreticilere ulaşabilirsiniz. Tamamen ücretsiz kendiniz veya çocuğunuz için kullanabilirsiniz.

Şarkı Dinleyerek Almaca Öğrenmek

Evde almanca öğrenmek
Şarkı dinleyerek evde Almanca öğrenmek

Şarkılar dinleyin sözlerini anlamaya çalışın, şarkı sözlerini açarak söylemeyi deneyin. İlerleyen vakitlerde kelimeleri daha rahat telaffuz edebildiğinizi kendiniz fark edeceksiniz. Ayrıca kelimelere hakim olduğunuz için Türkçe karşılıklarını aklınızda tutmanız daha kolay bir hale gelecek. Yabancı dil öğrenirken şarkı dinlemek en iyi yöntemlerden birisidir. Yalnızca dil bilgisi veya okuma yaparak dil öğrenmektense bütün duyularımızı dil öğrenmeye yoğunlaştırmamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu