Hafıza Geliştirme Yöntemleri

Hafıza geliştirme yöntemleri

Dil öğrenirken hafıza gerçekten çok önemli bir rol oynuyor . Çünkü dil bilgisi çalışırken ezber yapmasakta kelimeleri mecburen ezberlememiz gerekiyor.

Kolay ezber yöntemleri için bıraktığım yazıyı inceleyebilirsiniz

Ezber yapma yöntemi

ezber yapma

Ezber Yeteğini İlerletmek için Hafıza Geliştirme

Eğer önümüzde yazılı olanları harfi harfine beynimize yerleştirmek istiyorsak burada en önemli husus odaklanmaktır. Peki odak yeteneğimizi nasıl daha iyi bir noktaya çekebiliriz ? Bu yazım eminim sizler için işe yarayacaktır.

Telefon alışkanlığı

hafıza geliştirme
  • Gün içerisinde telefonunuzu kaç dakikada bir kontrol ettiğinizi bir düşünün. Siz farkında olmayabilirsiniz fakat sosyal medya hesaplarınızı hemen hemen her saat kontrol ediyor olabilirsiniz.

Bunu gün içerisinde azaltmaya çalışın. Telefonunuza çok fazla bildirim sesi geliyorsa ders çalışacağınız vakitler muhakkak sessize alın. Eğer eliniz sürekli telefona gidiyorsa derse oturduğunuz zaman telefonu kendinizden uzak bir yere koyun.

Hafıza dostu besinler

hafıza geliştirme
  • Hafızanızı güçlendirmek için yumurta,balık,ceviz, süt ve süt ürünleri ,çilek , zerdeçal gibi hafıza geliştiren besinler tüketin, ayrıca günlük su ihtiyacınızı karşılamayı unutmayın.

Vücudunuz yaşam fonksiyonları için neye ihtiyaç duyuyor ise beyninizde bunlara ihtiyaç duyuyor. Sağlam bir kafanın sağlam bir vücutta bulunacağını unutmayalım

Düzenli uyku

hafıza geliştirme
  • Ezber yapmak tamamıyla beynin gerçekleştirdiği bir eylemdir. Bilgisayarda bir oyun oynadığınızı düşünün , siz kayıt etmediğiniz sürece ne kadar ilerlerseniz ilerleyin kayıt etmeden kapadığınızda bütün emekleriniz boşa gidecektir. Uykunun da beyin için bir kayıt sistemi olduğunu unutmayın ve günde en az 7 saat uyku uyumaya gayret edin.

Uyku bozukluklukları hafızayı zayıflatmada büyük bir rol oynamaktadır

Kitap okumak

hafıza geliştirme
  • Kitap okumak hem hayal dünyanızı genişletmede hem de hafıza geliştirme konusunda size büyük bir yardımcı .

Kitap okumak aynı zamanda akıcı konuşmanızda ve kelime haznenizin genişlemesinde büyük bir rol oynacak. Üstelik hayal gücü hem anadil hem yabancı dilde yazacağınız metinlerde sizi çok geliştirecektir.

Bilinç altı temizleme müziği için tıklayınız.

Yorum yapın